U našim domaćinstvima gotovo da nema člana obitelji koji se ne koristi nekim bežičnim uređajem.
 Foto: iStock
Budite oprezni

Wi-Fi je opasan za zdravlje

Evo što vam nitko ne govori o bežičnoj vezi između kompjutera, mobitela i ostalih tehnikalija kojima smo svakodnevno okruženi.

Većina nas ga vjerojatno koristi, no možda ne znaju svi što zapravo znači Wi-Fi tehnologija. To je sustav koji omogućuje povezivanje s internetom bez ikakvih žica zahvaljujući routeru, nekoj vrsti mini centrale. No, svaki put kad je u funkciji router proizvodi magnetsko polje frekvencije od oko 2400 megaherca, što je otprilike jednako onom koje stvaraju mobiteli, te emitira zračenje koje naš organizam apsorbira. I koje na njega djeluje štetno, posebno zato što smo mu izloženi i na poslu i kod kuće i u knjižnicama, kafićima i brojnim drugim mjestima na kojima se zadržavamo, a koja su opremljena istom tehnologijom.

Ne zrači nas samo naš vlastiti Wi-Fi, već i onaj od prvog susjeda, drugog, trećeg... A sva ta zračenja, naravno, najlošija su za djecu i njihov organizam koji je još u rastu i razvoju.

Oprez je obavezan

Istraživanja koja su proveli znanstvenici s Instituta za molekularnu genetiku CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche) u Bologni pokazala su da Wi-Fi valovi, emitirani direktno na stanice u epruveti, mijenjaju gene koji utječu na rast i razvoj stanica. Tako stanice doživljavaju programiranu smrt ili pak dolazi do njihovog neumjerenog rasta i diobe. Kao takve, one postaju prva karika u procesu koji bi mogao dovesti i do razvoja tumora, upozoravaju autori studije.

Iako su znanstvenici CNR-a u Bologni za potrebe istraživanja koristili laboratorijski uzgojene stanice, do daljnjih saznanja o mogućem štetnom djelovanju ove danas sve rasprostranjenije tehnologije trebalo bi ipak usvojiti neke mjere opreza kad su u pitanju elektromagnetska zračenja općenito pa tako i ona povezana s Wi-Fi sustavom.

Foto: iStock
Znanstvenici su otkrili da su neki ljudi čak alergični na elektromagnetske valove.

Danas je već dokazano da je elektrosmog opasan za zdravlje, a naši su domovi upravo njime zagađeni daleko više nego što to mislimo. Zračenju koje emitira naš Wi-Fi treba dodati i ono od naših susjeda koji vjerojatno koriste istu tehnologiju jer elektromagnetski valovi prolaze kroz zidove. Ukratko, nismo izloženi samo zračenju "vlastite proizvodnje" nego i onom koje proizvode svi oni koji nas okružuju, a tako akumulirano zračenje postaje još opasnije. Osim toga, tim Wi-Fi zračenjima treba dodati i valove koje emitira neka antena koja je možda postavljena u blizini našeg doma, zatim elektromagnetske valove od mobitela svih ukućana kao i one od bežičnog kućnog telefona.

Zaštitite se

Postoji li način da se Wi-Fi učini neškodljivim? Da, i rješenje za neutraliziranje njegovog štetnog zračenja zapravo je vrlo jednostavno pa čak i nije previše skupo. Zove se PowerLine, a riječ je zapravo adapteru, čija je cijena oko 500 kuna, i koji služi za prijenos Fast Ethernet LAN mreže preko naponskih kabela, odnosno strujne mreže.

Sastoji se od dva uređaja nalik na male kutije: prva se spaja direktno na računalo, a druga, koja funkcionira kao neka vrsta prijemnika, u električnu utičnicu u bilo kojoj prostoriji stana ili kuće u koju želite da dođe signal.

Rezultat je mreža valova koji putuju žicom, a ne zrakom, čime se sprečava nepotrebno emitiranje zračenja u prostoru u kojem se živi i boravi. Ova tehnologija morala bi vam biti prioritet, posebno ako imate djecu budući da su stanice njihovog mladog organizma osjetljivije na djelovanje zračenja od stanica odraslih osoba.

Na što paziti?

Morate biti oprezni ako patite od sindroma elektrosenzibiliteta, odnosno ako patite od netolerancije na elektromagnetske valove. Taj poremećaj trenutno je službeno priznat jedino u Švedskoj, gdje se proučavanjem te pojave već 20 godina bavi neuroznanstvenik Olle Johansson s prestižnog Karolinska instituta u Stockholmu. I Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da od tog poremećaja pati oko 2-3 posto populacije, no unatoč tome u mnogim zemljama još uvijek vlada skepticizam kad je riječ o ozbiljnosti tog problema.

U svakom slučaju, prema mišljenju švedskog znanstvenika koji je autoritet u tom području, osim dugoročnih posljedica kojima smo svi izloženi, elektromagnetski valovi mogu uzrokovani i neposredne posljedice kod osoba koje su na njihovo djelovanje u pravom smislu riječi "alergične".

Naime, kad se takve hipersenzibilne osobe nađu u ambijentu zasićenom zračenjem kod njih može doći do pojave crvenila na koži, bolova, nesanice, loše probave, tahikardije i vrtoglavice. Ili pak mogu doživjeti iznenadni napad glavobolje ako i inače pate od njih.

Što učiniti kad je oko vas previše zračenja?

Pitanje je da li je moguće u nekom kućanstvu u kojem postoji nekoliko mobitela, WI-FI, pametni telefoni, bežični fiksni telefon i mikrovalna pećnica, zbrojiti sva ta zračenja koja emitiraju ti uređaji, procijeniti zajedničko djelovanje njihovih valova te moguće štetne posljedice. Znanstvenici kažu da je to zasad nemoguće jer ne postoji matematička formula kojom bi se to moglo izračunati.

Foto: iStock
Čak i najmanju djecu roditelji zabavljaju ili smiruju sadržajima s mobitela.

Nažalost, u današnje vrijeme mnoge osobe, a posebno adolescenti, potpuno su uronjeni u elektromagmnetska polja: od beskonačnih razgovora mobitelom, neprekidne razmjene poruka sa svojim prijateljima do višesatnog surfanja po internetu. Mladi su danas doslovno 24 sata dnevno izloženi elektromagnetskom zračenju. Ukratko, živimo u svijetu koji je zasićen bežičnim uređajima i zračenjima kao nikada prije, a posljedice toga tek ćemo osjetiti ukoliko ne poduzmemo neke mjere opreza kako bismo zagađenje elektrosmogom u svojoj okolini sveli na najmanju moguću mjeru.

Magnetska polja proizvedena od radio frekvencija mogu potaknuti pojačano stvaranje slobodnih radikala koji su među najvećim neprijateljima stanica.

Evo što možete učiniti da budete sigurniji u tom moru valova:

  • Mobitel uvijek koristite sa slušalicama: na taj način smanjujete rizik za čak 90 posto.
  • Kad ga ne koristite, držite mobitel što dalje od tijela, a noću ga nikada ne ostavljajte uključenog u blizini kreveta.
  • Izbjegavajte korištenje mobitela u autu, osim ako nije opremljen posebnom antenom. Naime, unutrašnjost automobila djeluje poput Faradayevog kaveza (prostor ograničen nekim provodljivim materijalom) koji ne dopušta valovima koje emitira mobitel da izađu. Drugim riječima, u unutrašnjosti automobila zračenje se udvostručuje.
  • Ne koristite mobitel za duge razgovore, već samo za hitne i kratke dogovore i obavijesti.
  • Kod kuće prednost dajte fiksnom telefonu, ali ne bežičnom jer on emitira valove jednako kao i mobitel.
  • Ne zadržavajte se u blizini mikrovalne pećnice dok je uključena jer također zrači, doduše u nešto manjoj mjeri nego mobiteli, ali ipak emitira valove.
  • Ukoliko imate PowerLine adapter, kad ne surfate internetom i tijekom noći isključite router tako da ga iskopčate iz električne utičnice.

Žele zabraniti WiFi u školama
Trenutačno ne postoje službeni znanstveni dokazi o djelovanju elektromagnetskih valova koje proizvode WiFi uređaji, no Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) Svjetske zdravstvene organizacije klasificirala je mobitele, smartphone i bežične uređaje u kategoriju 2B – to znači da mogu biti kancerogeni za čovjeka te da je potrebno nastaviti s daljnjim istraživanjima na tom području kako bi se to dokazalo. Osim toga, Europski savjet je zatražio da se zabrani upotreba WiFi-ja (ali i mobitela) u školama zbog njegove potencijalne štetnosti za zdravlje djece i mladih. Istu preporuku dao je i njemački Bundestag, a na nekim sveučilištima u Kanadi, kao i u pariškim bibliotekama internetske bežične veze zamijenjene su odavno fiksnim vezama.

Linker
25. studeni 2024 18:14