Izrazito je važno da dijete nauči piti čistu vodu, sokovi naime, nisu dobra zamjena
 Foto: iStock
Pripazite

Unosi li vaše dijete dovoljno vode u organizam?

Program PETICA - Igrom do zdravlja koji se provodi u nekoliko hrvatskih škola hvalevrijedan je projekt kojemu je cilj prevencija pretilosti kod djece. Veliki naglasak stavlja se i na to da djecu učimo piti običnu vodu.

Djeca, roditelji i nastavnici uključeni u program Petica - Igrom do zdravlja, obrazovni program čiji je cilj prevencija pretilosti u djece u 29 zemalja, a u kojima sudjeluje i Hrvatska, dobili su i Dnevnik hidracije. Djeca, tijekom dva tjedna, imaju zadatak svakodnevno ucrtavati u Dnevnik broj čaša vode ili druge tekućine koju su popili, a potom će svaki razred sa svojom učiteljicom zbrojiti koliko je tekućine uneseno tijekom tog razdoblja. Studenti Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu trude se kreativnim, zabavnim i informativnim pristupom prenijeti djeci važne informacije o hidraciji, a s ciljem da ona usvoje znanja i primjene ih u svakodnevnom životu.

Apeliramo da ih i vi, kao roditelji i najvažniji uzor u životu, svakodnevno motivirate na adekvatan unos tekućine te podsjetite da je najzdravije piće - voda!

Dnevna "doza"

Djetetu školske dobi preporučuje se dnevno unijeti 5 do 7 čaša tekućine, prvenstveno vode. Naravno, ove su preporuke samo orijentir za osiguravanje adekvatnog stupnja hidracije, a stvarne individualne potrebe ovise o tjelesnoj masi, prehrani, unosu soli, tjelesnoj aktivnosti, temperaturi zraka, stopi znojenja, itd. Preporuke za unos vode se mogu izraziti i s obzirom na unos energije pa je preporuka količine mililitara vode jednaka unosu energije: dijete čije su dnevne energetske potrebe oko 2000 kcal dnevno treba osigurati oko 2000 mL vode.

Poželjni izvori

Poželjni izvori vode su vodovodna voda, zatim mlijeko, svježe voće i povrće te 100%-tni voćni sokovi bez dodanog šećera. Ono što roditelji svakako trebaju izbjegavati u ponudi tekućina svom djetetu su napici s dodanim šećerom budući da povećavaju rizik od prekomjerne tjelesne mase, istiskuju poželjniju hranu iz prehrane, negativno utječu na dugoročni odabir hrane te se ne uklapaju u obrazac pravilne prehrane.

Kako pravilno hidrirati djecu

Savjetuje doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender, znanstvena koordinatorica programa PETICA

Foto: iStock
Iako dnevno treba popiti do 7 čaša vode, vodite računa da dijete to ne učini odjednom

  • Hidrirajte se kontinuirano

Unos od 5 do 7 čaša vode dnevno dostatan je za zadovoljavanje dnevnih potreba djece od 4 do 14 godina. Pritom valja pripaziti da smo većinu vremena adekvatno hidrirani, a ne da odjednom unosimo velike količine tekućine. Djeca koja kontinuirano adekvatno hidrirana imaju bolje kognitivne sposobnosti, a time i bolje obavljaju zadatke tijekom dana!

  • Birajte pažljivo

Voda, čaj, mlijeko, svježi cijeđeni sok, juha-sve su to izvori tekućine koje preporučujemo za hidraciju tijela. Potrebno je pripaziti na one izvore tekućine kojim pretežito unosimo jednostavne šećere, a time i energiju, koji mogu pridonijeti prekomjernoj tjelesnoj masi, ali i kvarenju zubi. Ako djeca ustraju na unosu zaslađenih napitaka, uvijek ih možete razrijediti s vodom u omjeru 1:1. Kako biste im vodu učinili primamljivijom, možete je obogatiti različitim voćem kako bi im bila šarenija, zabavnija i punijeg okusa.

  • Intenzivna tjelovježba ili bolest zahtijevaju dodatnu pažnju

U navedenim situacijama potrebno je osigurati da djeca budu u svakom trenutku dostatno hidrirana jer posljedice dehidracije mogu biti ozbiljne po zdravlje.
Kod djeteta koji pati od mučnine, povraćanja, proljeva ili jednostavno odbija jesti mora se održavati pravilan unos tekućine jer je ono ključno za brži oporavak malog organizma. Formula koja vam može pomoći da procijenite koliki je potreban unos tekućine: djeca tjelesne mase > 22,5 kg: 1500 ml + 20 ml za svaki kg. Također, svako stanje bolesti popraćeno povišenom temperaturom zahtijeva, suprotno uvrijeđenom mišljenju, i povišeni unos kalorija. Svakim povećanjem temperature za 1°C iznad normalne (37°C) povećavaju se i potrebe za energijom. Ako djeca u tom slučaju ne podnose hranu, potreban unos mogu zadovoljiti i blagi napitci i pripravci kao što su sok od jabuke, sok od mrkve, bistre juhe, izotonični napitci i rižina sluz.

Djeca se tijekom tjelesnog napora puno više zagriju jer se ne znoje kao i odrasli. Također, za djecu je karakteristično da osjete žeđ, a da je njihov organizam već dehidrirao jer im osjet žeđi zaostaje. Valja imati na umu da često i kad se javi osjet žeđi, djeca ga zanemare ne želeći prekidati igru ili druge aktivnosti. Stoga osigurajte unos tekućine prije, za vrijeme i to u prosjeku svakih 15 do 20 minuta, te nakon njihove tjelovježbe. Roditelji, ista pravila se odnose i na vas, hidrirajte se prije, tijekom i nakon vježbanja!

Linker
17. studeni 2024 16:48