SHUTTERSTOCK
ubojica bakterija

Spas je za jetru i visoki tlak! Ovaj začin riješit će vas i loše probave, šteta ga je koristiti samo zimi

Sada je pravo vrijeme da se poigrate s popularnim zimskim začinima

Gotovo svi zimski začini povoljno utječu na probavu, imaju protuupalno, protuvirusno i protubakterijsko djelovanje, čiste dišne puteve i čine još mnogo toga dobrog za vaše zdravlje. To je više nego dovoljno argumenata da se ove godine u kuhinji razigrate s najpopularnijim zimskim začinima. Jedan od njih je i klinčić.

Zima je nezamisliva bez arome klinčića u kuhanom vinu ili raznim slasticama, poput medenjaka. Zapravo je riječ o osušenim, neotvorenim pupoljcima tropskog zimzelenog drveta porijeklom iz Indonezije. Klinčić je već tisućama godina cijenjeni prirodni lijek koji se obilno koristi u ajurvedskoj i tradicionalnoj kineskoj medicini. Ima intenzivnu aromu s blagim primjesama papra i kamfora, oštar okus, ali i izraženu voćnu notu. Glavni mu je sastojak esencijalno ulje eugenol, kojem duguje tu specifičnu aromu, ali koji ima i značajno protuupalno, protuvirusno i antioksidativno djelovanje te je idealan za ublažavanje simptoma zimskih bolesti.


Narodna medicina

Naročito je učinkovit kao ekspektorans jer razrjeđuje sluz i olakšava njezino iskašljavanje. Klinčić sadrži minerale kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i selen te obiluje vitaminima C, B6, E i K, folnom kiselinom, tiaminom, riboflavinom i niacinom. U narodnoj medicini koristi se kao pomoć za pravilno funkcioniranje probavnog sustava, za jačanje apetita, imunosnog sustava, zdravlja pluća i reproduktivnih organa, a često se koristi i za ublažavanje probavnih problema i nadutosti uzrokovane plinovima. Poznata je i njegova učinkovitost za uklanjanje lošeg daha, kao i njegova analgetička svojstva naročito učinkovita kod zubobolje. Djeluje i kao antihistaminik, snižava visoki tlak i kolesterol u krvi, regulira šećer u krvi, uklanja mučninu, poboljšava rad jetre...

image
SHUTTERSTOCK

U kuhinji

U kulinarstvu se koristi za aromatiziranje brojnih slatkih i slanih jela. Primjerice aromatični blagdanski keksi, kolači i pudinzi često sadrže klinčić, nerijetko u kombinaciji s druga dva tipična zimska začina - cimetom i đumbirom. Odlično se slaže i s okusom jabuka i krušaka pa se koristi u pripremi pita ili kompota od tog voća. Klinčić daje posebnu aromu gustim juhama, naročito od graška i graha, rižotima i raguima, a odlične su i pečenke s napikanim klinčićima. Uobičajen je i kao sastojak ukiseljenog povrća, najčešće krastavaca. Za klinčić se može reći da je sitan, ali dinamitan začin jer ima vrlo intenzivan okus pa ga treba pažljivo dozirati da ne preuzme aromu cijelog jela. Kad birate klinčić, dajte prednost cijelom jer ima intenzivniju aromu od onog u prahu i dulje traje.


ČAJ OD KLINČIĆA

Ovaj čaj se može upotrebljavati ako imamo probleme s probavom.

  • 2 ili 3 klinčića
  • 2,5 dl kipuće vode

Klinčiće treba preliti s 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Zatim procijediti u staklenu bocu.

Preporučuje se uporaba 2-3 puta dnevno po šalicu.

13. prosinac 2024 13:47