A tek onaj trenutak kraj vašeg radnog vremena kada shvatite da ste čitav dan proveli u istom, polupogrbljenom, položaju uz računalo i uz minimalne pokrete do WC-a i nazad.
Maknimo na stranu ukočenost i višak kilograma koji se počeo skupljati na krucijalnim dijelovima tijela poput trbuha i stražnjice. Sjedilačko ponašanje, npr. s relativno puno vremena sjedenja povezano je s većim rizikom od dijabetesa tipa II i kardiovaskularnim bolestima, poput srčanih problema. Zastrašujuće, ali istinito. [1]
Također, među najčešćim posljedicama dužeg sjedenja može biti bol koja se javlja u leđima i vratu. Sjedenje možda dodatno opterećuje kralježnicu i pritišće diskove, a tipični pokreti za uredski posao kao što su rad na računalu i tipkanje po mišu, mogu naprezati vratnu kralježnicu, uzrokujući bolove u vratu i leđima.
Ipak, bez brige jer i u svom pretrpanom radnom danu možete naći vremena za kretanje tijekom odrađivanja posla.
Namjestite alarm
Posvetite se poslu u tolikoj mjeri da naprosto zaboravite na vrijeme? Namjestite alarm da vam zvoni svakih sat vremena i podsjeti vas da morate malo ustati, protegnuti noge i potaknuti cirkulaciju.
Šetajte za vrijeme obavljanja telefonskih razgovora
Konferencijske sobe i uredi više nisu dio svakodnevice, ali telefonski poslovni razgovori jesu. Stoga, za vrijeme svakog poziva, ustanite od računala i hodajte po stanu dok pričate.
Pijte čašu po čašu vode
Čašu ispijete u roku keks, dok bocu od dvije litre možete ispijati čitav dan. Čaša po čaša, češće se dižete natakati vode, a jednako tako češće idete i na WC.
Plešite nogama
I najmanji pokret stopalima može napraviti razliku, zato slobodno bacite laganu koreografiju ispod stola, ionako je nitko ne može vidjeti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....