SHUTTERSTOCK
U kuhinji

Koliko su vaše drvene kuhače sigurne za kuhanje, trebate li ih samo malo osvježiti ili baciti u smeće?

Ako je drveni pribor napuknut ili okrhnut, u tim će se prostorima lakše nakupljati čestice hrane i vlaga, a to otežava čišćenje


Drvene kuhače i ostali pribor od drveta tradicionalno se koristi u pripremi jela, jer izrađen je od prirodnog materijala, otporan i nježan prema posuđu. No, upozoravaju neki, poput savjetnika u industriji hrane Bryana Quoc Leja, kuhače mogu biti i plodno tlo za razvoj mikroorganizama koji se mogu zadržavati u njihovim porama.

- Pranjem vrućom vodom i deterdžentom za posuđe uklonit ćemo najveći dio mikroorganizama, no neki će se sigurno zadržati i razmnožiti, osobito ako drveni predmeti nisu potpuno osušeni nakon pranja - smatra Le. Najveća pogreška koju možete učiniti u postupanju s ovakvim predmetima je namakati ih satima u vodi, jer bakterije preživljavaju u vlažnom okolišu. Suprotno tome, ako
se drvo osuši, bakterije će umrijeti.


Utočište za bakterije

Neke se vrste drva, takoreći, same čiste, kaže Le, zahvaljujući visokoj koncentraciji tanina, prirodnog spoja koji snažno potiskuje razvoj mnogih mikroorganizama. To su, primjerice, hrast, bor i trešnjino drvo. No, ako svoju omiljenu kuhaču koristite otkad pamtite, velika je vjerojatnost da nije napravljena od skupog, antimikrobnog drveta. Pored toga, i ova prirodna samoregulacija ima granice, pa ako loše postupate s kuhačama, slabo ih perete i držite u vlazi, vjerojatno neće biti učinkovita.

Svi mi imamo posuđe i kuhinjski pribor koji je vidio i bolje dane, pa iznimka nisu ni drvene kuhače i grabilice. Imaju li napukline, okrhnute su ili oštećene na neki drugi način, u tim će se prostorima lakše nakupljati čestice hrane i vlaga, što otežava temeljito čišćenje. Ta područja mogu biti i utočište za bakterije ili plijesan koje se u njima mogu zadržavati unatoč pranju. Ako drvena žlica ima vidljiva oštećenja, znači da više nije sigurna za korištenje i trebalo bi je zamijeniti. Znakovi za to su vidljive pukotine, tamne promjene boje, zadržavanje mirisa, grubi, ispucali rubovi.


Kako ih pravilno čistiti

Na higijenu treba paziti, to je samo po sebi razumljivo, no s druge strane, da je drveni pribor baš jako opasan ljudi vjerojatno ne bi preživjeli tisućama godinama koliko ga koriste. Ipak, treba imati na umu kako se pravilno čisti.

- Ključno je drveni pribor oprati ručno odmah nakon upotrebe i ostaviti ga da se potpuno osuši na zraku - savjetuje dr. Darin Detwiler, voditelj Programa sigurnosti hrane Nacionalnog udruženja za zdravlje okoliša SAD-a.

U nekoliko koraka to izgleda ovako:

  • Nemojte namakati drveni pribor nakon upotrebe. Operite ga što prije vrućom vodom i deterdžentom za posuđe.
  • Oprani pribor ostavite da se suši na zraku 24 sata. Tako će njegove prirodne antimikrobne sposobnosti doći do punog izražaja.
  • Perite ga ručno. Visoka temperatura u perilici posuđa može uzrokovati pucanje i iskrivljavanje drvenog posuđa, pa ga je teže čistiti i veća je vjerojatnost da će se u njemu zadržavati bakterije.
  • Nauljite drveni pribor svaki mjesec nekim jestivim uljem. To pomaže u sprečavanju isušivanja, pucanja i savijanja. Postupate li s drvenim priborom ispravno, neće skrivati rizike za zdravlje i moći će trajati godinama i godinama.
14. siječanj 2025 11:52