
Nema osobe koja nije doživjela bolove i smetnje u području abdomena: grčeve, žarenje, mučninu, probadanja. Srećom, u najvećem broju slučajeva sve se smiri nakon uzimanja lijeka, pražnjenja crijeva ili povraćanja, ili možda samo od sebe, no postoje slučajevi kada abdominalni bolovi mogu biti zabrinjavajući i zahtijevati odlazak na hitnu pomoć.
1. Oštra, probadajuća bol
Osjetite li iznenadnu oštru, probadajuću bol u području trbuha, trebali biste što prije otići na hitnu pomoć. Takva bol, koja je koncentrirana u jednom žarištu i koju biste na ljestvici bolova do deset ocijenili šesticom i više, može biti povezana s peptičkim ulkusom (čirom).
- Ako vas pak boli u desnom donjem dijelu trbuha ili se bol pomiče iz područja oko pupka u desni donji dio trbuha, to može ukazivati na akutnu upalu slijepog crijeva - rekao je dr. Jean-Pierre Raufman, gastroenterolog i šef Odjela gastroenterologije i hepatologije Medicinskog centra Sveučilišta Maryland. - Zbog takve vrste bolova trebalo bi reagirati što prije, jer će vjerojatno zahtijevati specifično liječenje ili operaciju.
2. Stalni, pulsirajući bolovi
Ustrajni pulsirajući bolovi mogu biti znak ozljede mišića ili teže ozljede organa, uključujući upalu slijepog crijeva, pankreatitis, herniju itd.
- Točno mjesto bolova može sugerirati koji su organi uključeni, no bolovi često mogu migrirati i širiti se, stoga je važno potražiti liječničku pomoć kako bi se prepoznao uzrok bolova – kaže dr. Feenalie Patel, gastroenterologinja u bolnici Houston Methodist.
3. Bolovi u desnom gornjem kvadrantu
Ako vam se snažni bolovi pojave u gornjem desnom kvadrantu abdomena, to može biti razlog za zabrinutost i posjet hitnoj službi. Kako kaže dr. Raufman, bolovi u desnom gornjem dijelu trbuha mogu upućivati na bolest žučnog mjehura, možda od žučnih kamenaca.
4. Jaki bolovi u donjem dijelu trbuha
Osjećate li snaže bolove u donjim kvadrantima trbuha koji ne prestaju, oštri su i nepodnošljivi, to može biti razlog za odlazak na hitnu.
- Nisu svi bolovi u donjem dijelu trbuha ozbiljni, ali važno je doznati njihov uzrok – kaže dr. Douglas Sprung, gastroenterolog iz klinike The Gastroenterology Group. - Mogu dolaziti od upale slijepog crijeva, kada su uglavnom izraženi u desnom donjem kvadrantu, ili od divertikulitisa, kada se najviše javljaju u lijevom donjem kvadrantu abdomena.
5. Bolovi i osjetljivost na dodir
Ako se pored bolova javi i osjetljivost trbuha na dodir te trbuh postane tvrd, to je alarm zbog kojeg biste trebali odmah nazvati hitnu pomoć, jer u pitanju bi mogla biti upala slijepog crijeva. Uz nju će se javiti i visoka tjelesna temperatura i povraćanje, rekao je dr. Raufman.
6. Bolovi i krvarenje
Ako su bolovi u abdomenu povezani s rektalnim krvarenjem ili povraćanjem krvi, ili uz jaku bol u trbuhu osoba ima povišenu temperaturu, znoji se i ima drhtavicu, hitnu pomoć treba zvati bez odlaganja, ističe dr. Sprung. U pitanju je unutarnje krvarenje, a jedan od uzroka može biti puknuće varikoziteta jednjaka kod portalne hipertenzije koja nastaje kao komplikacija ciroze jetre.
Kada si možete prvo sami pokušati pomoći
Ako bolovi koje osjećate ne odgovaraju opisanima ili mislite da nisu dovoljno jaki za odlazak na hitnu, možete ih prvo sami pokušati ublažiti. Za početak, predlaže dr. Raufman, ako možete, uzmite lako probavljivu hranu, poput krekera ili banana i pijte dosta vode. Možete isprobati i lijekove bez recepta, ovisno o onome što vas muči. Ako se simptomi ublaže, nastavite si tako pomagati dok ne dođete do liječnika. Mislite li da vam je bol povezana sa zatvorom ili nakupljenim plinovima, preporučuju se lagana tjelovježba koja će pomoći u pokretanju debelog crijeva, lijekovi za smanjenje plinova (npr. simetikon) ili omekšivači stolice, kao i hrana bogata vlaknima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....