Dr. Ana Maria Varošanec i dr. Jelena Radić Nišević. Privatna arhiva i Damir Skomrlj/CROPIX
veliko priznanje

Studije koje mogu poboljšati liječenje: Dvije hrvatske liječnice u finalu prestižne nagrade za znanstvena istraživanja

Istraživanja u konkurenciji za ovu nagradu od velikog su značaja i mogu znatno unaprijediti skrb i liječenje oboljelih

Dr. Ana Maria Varošanec, oftalmologinja u KB Sveti Duh, i dr. Jelena Radić Nišević, pedijatrica u KBC-u Rijeka, ovogodišnje su hrvatske finalistice međunarodne nagrade za znanstvena istraživanja International Medis Award. Međunarodni stručni žiri ocijenio 251 znanstvenoistraživački rad iz 11 zemalja i odabrao 18 finalista. Svečana dodjela nagrada održat će se 13. ožujka 2025. u Ljubljani.

Istraživanja u konkurenciji za ovu nagradu od velikog su značaja i mogu znatno unaprijediti skrb i liječenje oboljelih.

Znanstveni rad dr. Varošanec „Vremenski svjestan duboki model učenja za predviđanje kratkovidnosti kod djece i adolescenata” objavljen je u znanstvenom časopisu: Ophthalmology Science Američke akademije za oftalmologiju, omogućuje preciznu sedmogodišnju predikciju razvoja miopije (kratkovidnosti) od trenutka dijagnoze, prilagođenu individualnim karakteristikama pacijenta. Riječ je o prvom globalnom modelu umjetne inteligencije koji precizno predviđa progresiju miopije sedam godina u budućnost.

Učestalost kratkovidnosti među djecom i adolescentima je u porastu, a procjene sugeriraju da bi do 2050. godine gotovo polovica svjetskog stanovništva mogla biti kratkovidna.


Rana dijagnoza

Dr. Jelena Radić Nišević, spec. pedijatrije u KBC-u Rijeka, objavila je znanstveni rad u Journal of Personalized Medicine u kojem donosi hrvatska iskustva u liječenju rijetke bolesti djece - neuronalne ceroidlipofuscinoze tipa 2 (CLN2). Glavna obilježja bolesti CLN2 su usporen razvoj govora koji prethodi epileptičkim napadajima, motoričkim poremećajima, progresivnom propadanju vida i kognitivnih funkcija te smrti u dobi rane adolescencije.

Cerliponaza alfa novi je lijek, odobren je 2017., koji je revolucionizirao liječenje CLN2, značajno zaustavljajući progresiju bolesti.

- Liječenjem se prekida proces propadanja razvoja govora, djeca su pokretna, hodaju i trče dok primjerice neliječeno dijete do desete godine života postaje nepokretno i uglavnom vezano za krevet - kaže pedijatrica. Dodaje da je upravo u riječkom KBC-u 2019. započela prva primjena ENT kod oboljele djevojčice čije liječenje traje i danas.

- Od tada započeli smo liječenje kod još nekoliko pacijenata koje smo dijagnosticirali u vrlo ranoj fazi bolesti. Ipak, iako ENT usporava napredovanje bolesti, ne preokreće već prisutnu neurodegeneraciju. Stoga je iznimno važno rano postavljanje dijagnoze i rano započinjanje liječenja - kaže dr. Radić Nišević.

27. ožujak 2025 21:12