
Sve više postajemo svjesni onoga što unosimo u organizam. Trudimo se čitati deklaracije i izbjegavati aditive. No, jednako je važno postaviti pitanje kako su te namirnice uzgojene? Je li povrće iz vrta tretirano pesticidima? Dolaze li plodovi iz zemlje obogaćene ili osiromašene kemikalijama? Upravo zbog toga raste interes za održivo, prirodno vrtlarstvo koje ne šteti okolišu, ali ni zdravlju. Ono što je dosad uglavnom završavalo u otpadu, danas dobiva novo lice kao prirodno sredstvo za zaštitu bilja i poboljšanje tla. Riječ je o kori od agruma limuna.
Kiselina i eterično ulje
Kore limuna sadrže kiseline i eterična ulja koja ih čine odličnim prirodnim repelentom protiv nametnika poput mrava, komaraca i lisnih uši. Kako bi se iz kora izvukla maksimalna korist, preporučuje se da ih se nasjecka i lagano zgnječi, piše The Spruce.
Tako se oslobađa više mirisnih ulja. Potom ih jednostavno raspršite po vrtu, osobito oko biljaka koje želite zaštititi.
Prirodna pomoć za tlo i sadnice
Ako vam je tlo previše alkalno, limunove kore mogu pomoći u njegovu zakiseljavanju. Dodavanjem usitnjenih kora u zemlju ili kompost, postupno se vraća ravnoteža pH vrijednosti, a istovremeno se tlo obogaćuje hranjivim tvarima.
Limun se može koristiti i za uzgoj sadnica - polovicu limuna dovoljno je izdubiti, ostaviti da se malo posuši, napuniti zemljom i posijati sjeme. Kad biljka nikne, cijeli se ‘limunski lončić‘ može posaditi u vrt.
Kompostna zvijezda i prirodno sredstvo za čišćenje
Ako već kompostirate, znate da se kore limuna mogu bez problema dodati u kompostnu hrpu. Njihov miris također pomaže u neutraliziranju neugodnih mirisa, baš kao što to čine i u hladnjaku.
Osim toga, limun ima prirodna antibakterijska svojstva. Brisanjem vrtnog alata limunovom korom možete brzo i učinkovito dezinficirati škare, lopatice i druge alate - idealno rješenje ako nemate drugog sredstva pri ruci. Također se može koristiti za čišćenje posuda za sadnice, kanti za zalijevanje, pa čak i vrtnih rukavica.
Oprez pri korištenju
Unatoč brojnim prednostima, s limunovim korama treba oprezno. Prevelika količina može zakiseliti tlo više nego što je potrebno, a njihov miris može privući neželjene goste poput puževa, puževa golaća. Osim toga, kore se brzo suše i tada gube na učinkovitosti, pa ih je potrebno redovito obnavljati. Stoga, krenite polako. Dodajte malu količinu, promatrajte promjene i postupno povećavajte količinu prema potrebi. Tako ćete izbjeći moguće neželjene posljedice.
U vremenu kada održivost postaje imperativ, limunove kore predstavljaju jednostavan, besplatan i učinkovit način kako svoj vrt učiniti zdravijim, a kućanstvo ekološki odgovornijim. Sljedeći put kada cijedite limun, nemojte baciti koru – vaš vrt (i planeta) mogli bi vam biti zahvalni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....