Lijepo je čuvati uspomene, ali si ne natrpavajte dom s gomilom nepotrebnih stvari
 Foto: iStock
Uklonite nepotrebno

Ne budite hrčak - pomažemo vam riješiti se suvišnih stvari u domu

Godinama čuvate stare stvari pod geslom 'jednom će zatrebati', a čak i potrgane stvari vam je žao baciti. Ako i vi imate taj problem, možda je vrijeme za promjene.

Pokvario vam se usisavač, ali ga ne bacate jer ste uvjereni da ćete ga jednom sigurno popraviti, imate bezbroj starih ulaznica od kina i iako ih nikad ne pregledavate žao vam ih je baciti, šalici se otkrhnuo komadić ali je ostavljate, a ni sami ne znate zašto... Ako se i vi ovako ponašate prema stvarima u svome domu vrlo je vjerojatno da ste – hrčak.
Ako se želite bolje osjećati i uvesti red, vrijeme je da bacite višak stvari koje godinama skupljate.

Nešto čuvate zbog sentimentalnih razloga, a nešto zato jer postoji šansa da će vam jednom zatrebati. No, budimo realni, nikad vam ne zatreba.

Ako živite u stanu, vjerojatno ste primorani nekad napraviti čistku jer jednostavno nemate mjesta za 'smeće', no i u kući nastaje problem s viškovima jer podrumi i tavani se ne mogu beskrajno natrpavati.

Darujte odjeću koja vam je premala

Prvi korak u rješavanju vašeg problema s viškom stvari je da uopće prepoznate da imate problem. Zatim odlučite koje stvari ćete najlakše baciti. Potražite predmete koje ste zadržali planirajući da ih jednoga dana upotrijebite. To najčešće radimo s odjećom. 'Kad smršavim ću nositi ovu košulju', često mislimo i ostavljamo odjevni predmet na dnu ormara. Najčešće ne smršavimo, a ako se i vratimo na srednjoškolsku kilažu, teško da ta odjeća nije već davno izašla iz mode. Sve što vam je premalo, što bi trebalo popraviti (a popravak bi koštao više nego nova stvar) ili vam se jednostavno više ne sviđa - uklonite.

Ako imate dva predmeta koji služe za istu svrhu, sačuvajte bolji. Stvarno nema potrebe čuvati stari mikser za slučaj da se novi pokvari.

Također, nije potrebno čuvati baš svaku sitnicu 'za uspomenu'. Prve dječje cipelice ili haljinicu sačuvajte, ali ne morate spremiti baš svaki papirić koji ste dobili tijekom života.

Foto: iStock
Ne pretrpavajte ormare starom odjećom koju više uopće ne nosite.

Ne budite sentimentalni

Za lakše raščišćavanje budite odmorni i iskoristite dan kada ćete imati nekoliko sati na raspolaganju. Probajte biti čim manje sentimentalni i zamolite za pomoć neku blisku osobu koja je racionalnija od vas. Ona će vam u trenucima kad vam opet bude teško rastati se od potrganih cipela vjerojatno biti glas razuma. Neke stvari bacite, a neke, koje su dobro uščuvane, možete pokloniti nekome kome više trebaju.

Evo čega se svakako morate riješiti:

  1. Stari rasklimani komad namještaja - Taj komad namještaja vam se zapravo i ne sviđa, ali nemate ga srca baciti. 'Hrčcima' se primjerice posebno teško odreći rasklimane stolice koja posluži jednom u dvije godine kad dođe veće društvo. Shvatite, sjedenje na njoj je ionako opasno po život. Vidjet ćete da je se nećete ni sjetiti kada je se jednom riješite.
  2. Gomila starih papira - Stare razglednice i tinejdžerski dnevnik su lijepe uspomene koje bi mogle zanimati i vaše unuke. No, gomila zabilješki s fakulteta, koje više ni sami ne možete dešifrirati, ili stare novine i časopisi stvarno ne moraju skupljati prašinu na dnu ormara.
  3. 'Posebne uspomene' - Konfeti s vjenčanja prijatelja koje ste stavili na najvišu policu i sjetite ih se samo kad brišete prašinu ili mirisne svijeće koje ste dobili na dar, a gotovo su izgubile boju i miris nakon godina stajanja, maknite iz kategorije 'posebnih uspomena'.
  4. Stari mobiteli i punjači - Istraživanje kaže da oko 70 posto ljudi čuva stare mobitele i telefone godinama nakon što ih prestanu upotrebljavati. Priznajte si da vam sigurno više neće trebati, kao ni gomila punjača kojima više ne znate ni broj.
  5. Pokvarena kozmetika - Raščistite kupaonske ormariće. Iznenadit ćete se koliko imate šminke i kozmetičkih preparata kojima je prošao rok.
  6. Knjige koje ne planirate pročitati - Svi smo mi nekad dobili na dar knjigu koja nas uopće ne zanima. Možda ste je i prelistali, ali sigurno nećete opet posegnuti za njom. Zašto ju ne biste poklonili nekome kome bi se mogla svidjeti?
  7. Stvari koje planirate popraviti već mjesecima - Ručnik kojem se isparao rub, stara krpa za suđe koja ima dvije goleme masne mrlje koje nikako ne možete oprati, pokvareni fen koji već mjesecima planirate popraviti... Tkanina može poslužiti kao korisna krpa, a stare uređaje bacite.

Linker
25. studeni 2024 21:15