SHUTTERSTOCK
jesenska superhrana

Jedna je od najzdravijih namirnica na svijetu - jetra je obožava, osigurava dobru probavu, čuva nas od upala i tumora

Oduševljava nas prženi, pečeni i kuhani, a možemo ga dodati varivima i juhama

Batat je zdravo korjenasto povrće prepuno antioksidansa koji štite naše stanice od oštećenja, a hranjive tvari u slatkom krumpiru izvrsne su za crijeva, oči i imunosni sustav. Bogat je vitaminima i mineralima, uključujući vitamin A, vitamin C, kalij, cink i vlakna.


Zašto bismo ga trebali češće jesti

  1. Učinkovit je u sprečavanju nedostatka vitamina A. Sadrži visoku razinu beta-karotena, koji se u jetri pretvara u vitamin A koji pomaže u borbi protiv infekcija u tijelu.
  2. Slatki krumpir pomaže u liječenju dijabetesa. Smatra se hranom niskog glikemijskog indeksa, što znači da polako ispušta šećer u krvotok, što pomaže u kontroli razine šećera u krvi.
  3. Ublažava napetost kada smo pod stresom jer sadrži značajne količine magnezija, koji pomaže u smanjenju stresa i tjeskobe.
  4. Batat sadrži ogromnu količinu vitamina koji imaju snažna protuupalna svojstva, među njima i kolin koji pridonosi smanjenju upalnih reakcija u tijelu.
  5. Čuva zdravlje jetre, a uz to njezine aktivne tvari djeluju kao antioksidansi.
  6. Jedući batate osiguravamo si i dovoljno vlakana važnih za dobru probavu, a kako je lako probavljiv preporučuje se i djeci, sportašima i onima koji se oporavljaju od različitih zdravstvenih problema.
  7. Batati su, posebno narančasti i ljubičasti, bogati i antioksidantima koji štite tijelo do djelovanja slobodnih radikala, nestabilnih molekula koje mogu oštetiti DNK i pokrenuti upalu, što se povezuje s kroničnim bolestima, kao što su tumori ili srčane bolesti, ali i preuranjenim starenjem.
image
SHUTTERSTOCK

Kako ga pripremiti

Oduševljava nas prženi, pečeni i kuhani, a možemo ga dodati varivima i juhama. Ako ste na dijeti, slatki krumpir uključite u ručak, nakon čega nećete trebati nešto slatko. Kao prilog dobro ide uz junetinu ili divljač u umaku.

Najbolje ga je kuhati na pari. Tako će se očuvati aroma i okus. No, pripremati se može i na sve druge načine, baš kao krumpir. Kakva god bila "termička obrada" neka ne traje manje od 30 do 40 minuta.

Pečeni slatki krumpir jednostavno se priprema. Operite ga i zamotajte u aluminijsku foliju. Pecite ga u pećnici zagrijanoj na 180°C. Kad je pečen, treba biti mekan. Ogulite ga, narežite na kriške i poslužite.

Linker
11. studeni 2024 12:04