Osjetljivi ste i fizički osjećate promjene atmosferskog tlaka, vlažnosti zraka, temperature, dolazak juga ili bure i do 46 sati prije promjene vremena? Što je zapravo meteoropatija i može li se liječiti i spriječiti? Sve o tome doznajte u novom broju Doktora u kući koji izlazi u četvrtak, 6. rujna.
Među ženama srednje dobi, starijim osobama i kroničnim bolesnicima više je meteoropata, kao i među osobama koje boluju od anksioznosti i depresije. Meteoropatija se može razlikovati ovisno o pojedinim specifičnim karakteristikama.
Primarna meteoropatija je stanje koje se očituje promjenom raspoloženja, anksioznošću i depresijom pri promjeni vremena. Vremenske varijable koje utječu na te simptome iznimno su subjektivne i raznovrsne (od grmljavine, niskog tlaka do juga).
U sekundarnom obliku postojeći simptomi postaju intenzivniji u određenim vremenskim uvjetima. Uobičajeni je primjer pogoršanje artroze i glavobolja, pogotovo ako je visoka vlažnost zraka ili sparina.
Tercijarna meteoropatija više je povezana s mentalnim poremećajima i u kategoriji je afektivnih poremećaja.
Sjedite li previše?
Korelacija je pronađena između meteoropatije i sjedilačkog stila života, stresa i tendencije da većinu vremena provodimo u zatvorenom prostoru, a ne na otvorenom, i to su sve razlozi zašto je fenomen meteoropatije mnogo češći u modernim zapadnim društvima.
Meteoropatija se odnosi na različite reakcije i simptome u našem tijelu zbog vremenskih promjena. Čimbenici vremena koji utječu na naše tijelo uključuju tlak zraka, temperaturu, vlažnost, UV zrake, vjetar, grmljavinu, kišu i efekt ionizacije. Simptomi meteoropatije obično se javljaju 24 do 48 sati prije promjene vremena.
Fizički simptomi meteoropatije su:
- migrene,
- glavobolje,
- vrtoglavica,
- mučnina,
- nesvjestica,
- bolovi u području starih ozljeda,
- reumatski bolovi i
- bolovi u mišićima.
Neki od mentalnih simptoma su:
- umor,
- razdražljivost,
- promjene raspoloženja,
- apatija,
- letargija,
- smanjena koncentracija,
- koordinacija i razmišljanje te
- poremećaji spavanja.
Pazite na srce
Ljudi koji imaju "osjetljivo" srce mogu doživjeti povećanje krvnog tlaka, nepravilan rad srca i nemir u prsima. U tom je razdoblju veća incidencija moždanih i srčanih udara zbog ishemije mozga i srca kod srčanih pacijenata, pušača i starijih osoba. Meteoropatija također izaziva veću pojavu napadaja astme i upale pluća. Osobe s abdominalnim problemima žale se na bolove u trbuhu i pogoršanje gastritisa zbog ulkusa želuca ili dvanaesnika.
Prema biometeorologinji Jennifer Vanos, krvni tlak pada kad se snižava atmosferski tlak. Za neke to znači zamagljen vid i vrtoglavicu.
Doznajte i kako se rade biometeorološke prognoze te kakva nas jesen i zima očekuju nakon paklenog ljeta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....